PKO BP Ekstraklasa
Poland
League level:
First Tier
Reigning champion:
Jagiellonia Bialystok
Record-holding champions:
Legia Warszawa 15 time(s)
UEFA coefficient:
21. Pos. 25.375 Points
- Number of teams: 18 teams
- Players: 554
- Foreigners: 215 Players 38.8%
- ø-Market value: €473k
- ø-Age: 25.8
Complete PKO BP Ekstraklasa schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/8/038:00 PM | ||||||
(14.) GKS Katowice | 0:4 | Grodzisk (1.) | ||||
Sat 8/9/035:00 PM | ||||||
(13.) Górnik Polkowice | 0:2 | Wisla Kraków (4.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Gornik Leczna | 3:1 | Wisla Plock (11.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(6.) Widzew Lodz | 2:2 | Swit N.D.M. (7.) | ||||
(10.) Lech Poznan | 1:2 | Górnik Zabrze (5.) | ||||
(3.) Amica Wronki | 2:0 | Pol. Warsaw (12.) | ||||
Sun 8/10/035:30 PM | ||||||
(9.) Odra Wodzislaw | 1:1 | Legia Warszawa (8.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/15/038:00 PM | ||||||
(3.) Amica Wronki | 1:0 | Lech Poznan (13.) | ||||
Sat 8/16/037:00 PM | ||||||
(4.) Górnik Zabrze | 1:0 | Górnik Polkowice (14.) | ||||
(7.) Legia Warszawa | 0:0 | Gornik Leczna (5.) | ||||
8:15 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 4:0 | Swit N.D.M. (11.) | ||||
Sun 8/17/035:00 PM | ||||||
(9.) Wisla Plock | 0:0 | Pol. Warsaw (10.) | ||||
(8.) Widzew Lodz | 1:2 | GKS Katowice (6.) | ||||
7:15 PM | ||||||
(1.) Grodzisk | 4:0 | Odra Wodzislaw (12.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/23/035:00 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 2:0 | Górnik Zabrze (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(10.) Górnik Polkowice | 1:0 | Amica Wronki (4.) | ||||
(2.) Gornik Leczna | 1:0 | Grodzisk (3.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(7.) Odra Wodzislaw | 1:0 | Widzew Lodz (12.) | ||||
(8.) GKS Katowice | 0:0 | Swit N.D.M. (11.) | ||||
(9.) Lech Poznan | 4:1 | Wisla Plock (14.) | ||||
Sun 8/24/037:15 PM | ||||||
(13.) Pol. Warsaw | 0:1 | Legia Warszawa (6.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/29/038:00 PM | ||||||
(4.) Legia Warszawa | 2:1 | Lech Poznan (10.) | ||||
Sat 8/30/035:15 PM | ||||||
(11.) Swit N.D.M. | 0:0 | Górnik Zabrze (6.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(14.) Widzew Lodz | 0:1 | Gornik Leczna (1.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(3.) Amica Wronki | 2:0 | Wisla Kraków (2.) | ||||
Sun 8/31/033:00 PM | ||||||
(7.) GKS Katowice | 2:0 | Odra Wodzislaw (9.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(8.) Wisla Plock | 3:0 | Górnik Polkowice (12.) | ||||
(5.) Grodzisk | 2:2 | Pol. Warsaw (13.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/12/037:00 PM | ||||||
(12.) Górnik Polkowice | 0:0 | Legia Warszawa (5.) | ||||
Sat 9/13/036:15 PM | ||||||
(13.) Lech Poznan | 1:3 | Grodzisk (4.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(9.) Widzew Lodz | 2:1 | Pol. Warsaw (14.) | ||||
(8.) Odra Wodzislaw | 2:2 | Swit N.D.M. (11.) | ||||
(2.) Wisla Kraków | 3:1 | Wisla Plock (10.) | ||||
(6.) Górnik Zabrze | 1:2 | Amica Wronki (3.) | ||||
Sun 9/14/033:00 PM | ||||||
(1.) Gornik Leczna | 4:1 | GKS Katowice (7.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/19/038:00 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 4:1 | Wisla Kraków (4.) | ||||
Sat 9/20/034:30 PM | ||||||
(2.) Grodzisk | 4:1 | Górnik Polkowice (13.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(9.) Wisla Plock | 2:1 | Górnik Zabrze (8.) | ||||
(7.) GKS Katowice | 1:1 | Pol. Warsaw (14.) | ||||
(12.) Swit N.D.M. | 0:1 | Amica Wronki (1.) | ||||
(6.) Odra Wodzislaw | 2:0 | Gornik Leczna (3.) | ||||
Sun 9/21/037:15 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 1:1 | Lech Poznan (11.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/26/038:00 PM | ||||||
(8.) Górnik Zabrze | 2:2 | Legia Warszawa (5.) | ||||
Sat 9/27/036:15 PM | ||||||
(12.) Lech Poznan | 1:2 | GKS Katowice (6.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(14.) Górnik Polkowice | 2:3 | Widzew Lodz (7.) | ||||
(2.) Gornik Leczna | 1:0 | Swit N.D.M. (13.) | ||||
(1.) Amica Wronki | 3:2 | Wisla Plock (10.) | ||||
Sun 9/28/036:00 PM | ||||||
(3.) Wisla Kraków | 3:2 | Grodzisk (4.) | ||||
Tue 11/4/036:30 PM | ||||||
(11.) Pol. Warsaw | 1:0 | Odra Wodzislaw (9.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/3/037:00 PM | ||||||
(4.) Legia Warszawa | 3:1 | Amica Wronki (3.) | ||||
Sat 10/4/036:15 PM | ||||||
(13.) Swit N.D.M. | 1:2 | Wisla Plock (8.) | ||||
(6.) GKS Katowice | 1:0 | Górnik Polkowice (14.) | ||||
(1.) Gornik Leczna | 2:1 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
(10.) Widzew Lodz | 1:3 | Wisla Kraków (2.) | ||||
(7.) Odra Wodzislaw | 2:0 | Lech Poznan (12.) | ||||
Sun 10/5/035:15 PM | ||||||
(5.) Grodzisk | 0:0 | Górnik Zabrze (9.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/17/038:00 PM | ||||||
(12.) Lech Poznan | 5:1 | Gornik Leczna (3.) | ||||
Sat 10/18/036:15 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 2:1 | Legia Warszawa (4.) | ||||
(13.) Górnik Polkowice | 3:3 | Odra Wodzislaw (8.) | ||||
(2.) Amica Wronki | 1:0 | Grodzisk (5.) | ||||
(9.) Górnik Zabrze | 3:3 | Widzew Lodz (10.) | ||||
Sun 10/19/035:15 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 5:0 | GKS Katowice (6.) | ||||
Sat 11/15/036:00 PM | ||||||
(11.) Pol. Warsaw | 1:0 | Swit N.D.M. (14.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/24/037:00 PM | ||||||
(6.) Odra Wodzislaw | 3:2 | Wisla Kraków (3.) | ||||
Sat 10/25/036:00 PM | ||||||
(5.) Grodzisk | 2:2 | Wisla Plock (8.) | ||||
(2.) Gornik Leczna | 1:0 | Górnik Polkowice (13.) | ||||
(10.) Widzew Lodz | 2:2 | Amica Wronki (1.) | ||||
(11.) Pol. Warsaw | 1:1 | Lech Poznan (12.) | ||||
8:15 PM | ||||||
(7.) GKS Katowice | 0:0 | Górnik Zabrze (9.) | ||||
Sun 10/26/035:15 PM | ||||||
(14.) Swit N.D.M. | 1:3 | Legia Warszawa (4.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 10/29/037:00 PM | ||||||
(5.) Wisla Plock | 3:1 | Widzew Lodz (12.) | ||||
(9.) Górnik Zabrze | 3:1 | Odra Wodzislaw (7.) | ||||
(10.) Lech Poznan | 5:1 | Swit N.D.M. (14.) | ||||
(13.) Górnik Polkowice | 0:0 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
(1.) Amica Wronki | 4:0 | GKS Katowice (8.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Legia Warszawa | 1:1 | Grodzisk (6.) | ||||
Thu 10/30/036:00 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 4:0 | Gornik Leczna (3.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/7/038:00 PM | ||||||
(12.) Widzew Lodz | 0:1 | Legia Warszawa (3.) | ||||
Sat 11/8/036:00 PM | ||||||
(6.) GKS Katowice | 2:0 | Wisla Plock (8.) | ||||
(4.) Gornik Leczna | 0:2 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
(10.) Lech Poznan | 1:0 | Górnik Polkowice (13.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(9.) Odra Wodzislaw | 2:2 | Amica Wronki (2.) | ||||
Sun 11/9/033:30 PM | ||||||
(14.) Swit N.D.M. | 0:4 | Grodzisk (5.) | ||||
6:10 PM | ||||||
(11.) Pol. Warsaw | 2:5 | Wisla Kraków (1.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/22/036:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 2:0 | Odra Wodzislaw (9.) | ||||
(6.) Górnik Zabrze | 1:0 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
(4.) Grodzisk | 2:0 | Widzew Lodz (12.) | ||||
(13.) Górnik Polkowice | 1:0 | Swit N.D.M. (14.) | ||||
(3.) Legia Warszawa | 1:0 | GKS Katowice (8.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 4:2 | Lech Poznan (10.) | ||||
Sun 11/23/035:15 PM | ||||||
(2.) Amica Wronki | 3:2 | Gornik Leczna (5.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/12/047:00 PM | ||||||
(3.) Legia Warszawa | 2:1 | Odra Wodzislaw (9.) | ||||
Sat 3/13/046:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 0:0 | Gornik Leczna (5.) | ||||
(14.) Swit N.D.M. | 0:0 | Widzew Lodz (11.) | ||||
(12.) Pol. Warsaw | 1:5 | Amica Wronki (2.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 2:1 | Górnik Polkowice (13.) | ||||
Sun 3/14/043:00 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 6:0 | GKS Katowice (8.) | ||||
Wed 3/24/046:30 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 0:0 | Lech Poznan (10.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/19/047:00 PM | ||||||
(9.) Lech Poznan | 0:0 | Amica Wronki (2.) | ||||
Sat 3/20/046:00 PM | ||||||
(12.) Pol. Warsaw | 0:0 | Wisla Plock (6.) | ||||
(11.) Górnik Polkowice | 3:1 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
(14.) Swit N.D.M. | 1:2 | Wisla Kraków (1.) | ||||
(8.) GKS Katowice | 2:0 | Widzew Lodz (13.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(10.) Odra Wodzislaw | 0:2 | Grodzisk (4.) | ||||
Sun 3/21/044:00 PM | ||||||
(5.) Gornik Leczna | 0:3 | Legia Warszawa (3.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/26/048:00 PM | ||||||
(3.) Legia Warszawa | 7:2 | Pol. Warsaw (12.) | ||||
Sat 3/27/046:00 PM | ||||||
(2.) Amica Wronki | 3:0 | Górnik Polkowice (11.) | ||||
(13.) Widzew Lodz | 0:1 | Odra Wodzislaw (9.) | ||||
(14.) Swit N.D.M. | 2:1 | GKS Katowice (8.) | ||||
(5.) Wisla Plock | 4:4 | Lech Poznan (10.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 0:4 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Sun 3/28/043:00 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 4:0 | Gornik Leczna (6.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/3/046:30 PM | ||||||
(10.) Lech Poznan | 0:1 | Legia Warszawa (2.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(12.) Górnik Polkowice | 1:2 | Wisla Plock (5.) | ||||
(8.) Odra Wodzislaw | 1:0 | GKS Katowice (9.) | ||||
(11.) Pol. Warsaw | 3:1 | Grodzisk (4.) | ||||
(7.) Górnik Zabrze | 1:0 | Swit N.D.M. (14.) | ||||
(6.) Gornik Leczna | 2:1 | Widzew Lodz (13.) | ||||
Sun 4/4/045:30 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 2:1 | Amica Wronki (3.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 4/8/047:00 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 3:0 | Górnik Polkowice (13.) | ||||
Sat 4/10/045:00 PM | ||||||
(14.) Swit N.D.M. | 3:1 | Odra Wodzislaw (8.) | ||||
(9.) GKS Katowice | 1:1 | Gornik Leczna (6.) | ||||
(5.) Wisla Plock | 4:4 | Wisla Kraków (1.) | ||||
(3.) Amica Wronki | 2:0 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
(12.) Widzew Lodz | 1:1 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 2:4 | Lech Poznan (10.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/16/047:00 PM | ||||||
(14.) Górnik Polkowice | 0:3 | Grodzisk (4.) | ||||
Sat 4/17/046:30 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 1:0 | Legia Warszawa (2.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 1:1 | Wisla Plock (5.) | ||||
(11.) Pol. Warsaw | 1:0 | GKS Katowice (9.) | ||||
(3.) Amica Wronki | 2:2 | Swit N.D.M. (13.) | ||||
(6.) Gornik Leczna | 0:1 | Odra Wodzislaw (8.) | ||||
Sun 4/18/045:15 PM | ||||||
(10.) Lech Poznan | 1:1 | Widzew Lodz (12.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/23/048:00 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 1:6 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Sat 4/24/046:15 PM | ||||||
(5.) Wisla Plock | 3:1 | Amica Wronki (3.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(12.) Widzew Lodz | 2:0 | Górnik Polkowice (14.) | ||||
(10.) GKS Katowice | 1:2 | Lech Poznan (9.) | ||||
(6.) Odra Wodzislaw | 1:0 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
(13.) Swit N.D.M. | 1:0 | Gornik Leczna (7.) | ||||
Sun 4/25/045:15 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 2:0 | Górnik Zabrze (8.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/2/047:15 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 3:1 | Widzew Lodz (12.) | ||||
Mon 5/3/047:00 PM | ||||||
(5.) Wisla Plock | 2:0 | Swit N.D.M. (13.) | ||||
(14.) Górnik Polkowice | 0:0 | GKS Katowice (10.) | ||||
(9.) Górnik Zabrze | 2:2 | Grodzisk (4.) | ||||
(11.) Pol. Warsaw | 3:0 | Gornik Leczna (8.) | ||||
(3.) Amica Wronki | 0:1 | Legia Warszawa (2.) | ||||
(7.) Lech Poznan | 2:0 | Odra Wodzislaw (6.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/7/048:00 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 1:1 | Amica Wronki (3.) | ||||
Sat 5/8/047:00 PM | ||||||
(9.) Gornik Leczna | 1:2 | Lech Poznan (6.) | ||||
(12.) Swit N.D.M. | 2:1 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
(8.) Odra Wodzislaw | 0:1 | Górnik Polkowice (14.) | ||||
(13.) Widzew Lodz | 1:2 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
8:15 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 2:0 | Wisla Plock (5.) | ||||
Sun 5/9/045:15 PM | ||||||
(10.) GKS Katowice | 0:2 | Wisla Kraków (1.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/14/048:00 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 3:1 | Swit N.D.M. (13.) | ||||
(6.) Lech Poznan | 1:0 | Pol. Warsaw (11.) | ||||
Sat 5/15/046:30 PM | ||||||
(5.) Wisla Plock | 0:1 | Grodzisk (4.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 1:1 | GKS Katowice (10.) | ||||
(12.) Górnik Polkowice | 2:0 | Gornik Leczna (9.) | ||||
(3.) Amica Wronki | 6:0 | Widzew Lodz (14.) | ||||
Sun 5/16/047:45 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 2:1 | Odra Wodzislaw (8.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/21/048:00 PM | ||||||
(9.) Gornik Leczna | 0:1 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Sat 5/22/047:00 PM | ||||||
(8.) Odra Wodzislaw | 1:2 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
(13.) Swit N.D.M. | 1:0 | Lech Poznan (6.) | ||||
(11.) Pol. Warsaw | 0:1 | Górnik Polkowice (12.) | ||||
(10.) GKS Katowice | 0:0 | Amica Wronki (3.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 2:2 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Sun 5/23/043:00 PM | ||||||
(14.) Widzew Lodz | 2:1 | Wisla Plock (5.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 6/8/047:00 PM | ||||||
(4.) Grodzisk | 3:1 | Swit N.D.M. (13.) | ||||
(3.) Amica Wronki | 2:1 | Odra Wodzislaw (9.) | ||||
(6.) Wisla Plock | 1:1 | GKS Katowice (10.) | ||||
(7.) Górnik Zabrze | 0:1 | Gornik Leczna (8.) | ||||
(2.) Legia Warszawa | 6:0 | Widzew Lodz (14.) | ||||
(12.) Górnik Polkowice | 0:2 | Lech Poznan (5.) | ||||
(1.) Wisla Kraków | 4:1 | Pol. Warsaw (11.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/30/047:00 PM | ||||||
(9.) Odra Wodzislaw | 1:2 | Wisla Plock (5.) | ||||
Fri 6/11/047:00 PM | ||||||
(11.) Pol. Warsaw | 2:0 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
(14.) Widzew Lodz | 0:3 | Grodzisk (4.) | ||||
(13.) Swit N.D.M. | 0:0 | Górnik Polkowice (12.) | ||||
(10.) GKS Katowice | 2:4 | Legia Warszawa (2.) | ||||
(6.) Lech Poznan | 2:2 | Wisla Kraków (1.) | ||||
(8.) Gornik Leczna | 1:0 | Amica Wronki (3.) |