Dinamo Minsk
Info
Game plan
Record Vysheyshaya Liga 2019
Matches | Wins | Draws | Losses | ø pts | Goals | ø spectators | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home record | 15 | 9 | 1 | 5 | 1.87 | 26:17 | 2.598 |
Away record | 15 | 6 | 4 | 5 | 1.47 | 17:22 | 2.748 |
Overall balance | 30 | 15 | 5 | 10 | 1.67 | 43:39 | 2.673 |
Europa League Qualifying
Matchday | Date | Time | Venue | Ranking | Opponent | System of play | Attendance | Result | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
First Round 1st leg | Thu Jul 12, 2018 | 7:00 PM | A | Derry City | 4-2-3-1 | 1.467 | 0:2 | ||
First Round 2nd leg | Thu Jul 19, 2018 | 5:00 PM | H | Derry City | 3-4-3 | 13.750 | 1:2 | ||
Second Round 1st leg | Thu Jul 26, 2018 | 9:00 PM | A | Dunajska Streda | 3-4-2-1 | 9.227 | 1:3 | ||
Second Round 2nd leg | Thu Aug 2, 2018 | 6:00 PM | H | Dunajska Streda | 3-4-3 | 9.450 | 4:1 | ||
3rd round 1st leg | Thu Aug 9, 2018 | 7:00 PM | H | Zenit S-Pb | 5-4-1 | 21.750 | 4:0 | ||
3rd round 2nd leg | Thu Aug 16, 2018 | 7:00 PM | A | Zenit S-Pb | 5-4-1 | 220 | 8:1 AET |
Vysheyshaya Liga
Matchday | Date | Time | Venue | Ranking | Opponent | System of play | Attendance | Result | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sun Mar 31, 2019 | 1:00 PM | H | (4.) | Slavia (8.) | 4-2-3-1 | 2.650 | 1:0 | |
2 | Fri Apr 5, 2019 | 5:00 PM | A | (6.) | FK Minsk (9.) | 5-4-1 Diamond | 2.800 | 0:0 | |
3 | Sun Apr 14, 2019 | 7:45 PM | H | (4.) | Gorodeya (12.) | 4-4-1-1 | 2.380 | 1:0 | |
4 | Sat Apr 20, 2019 | 4:00 PM | A | (3.) | Torpedo Minsk (8.) | 4-2-3-1 | 2.300 | 0:1 | |
5 | Fri Apr 26, 2019 | 5:30 PM | H | (3.) | Neman Grodno (8.) | ? | 2.600 | 0:1 | |
6 | Sun May 5, 2019 | 3:00 PM | A | (6.) | FK Slutsk (16.) | ? | 1.450 | 2:1 | |
7 | Sun May 12, 2019 | 2:30 PM | H | (6.) | Gomel (10.) | 4-4-2 | 2.900 | 3:1 | |
8 | Sat May 18, 2019 | 6:30 PM | A | (6.) | Soligorsk (4.) | ? | 2.483 | 3:0 | |
9 | Fri May 24, 2019 | 4:00 PM | H | (7.) | Isloch (2.) | ? | 2.300 | 1:0 | |
10 | Sat Jun 1, 2019 | 4:00 PM | A | (6.) | Vitebsk (8.) | 4-4-2 | 2.120 | 1:3 | |
11 | Sun Jun 16, 2019 | 6:00 PM | H | (5.) | Energetik-BGU (13.) | 4-3-3 Attacking | 750 | 6:1 | |
12 | Sat Jun 22, 2019 | 6:00 PM | H | (4.) | Torpedo Zhodino (6.) | 4-3-1-2 | 1.800 | 0:3 | |
13 | Sun Jun 30, 2019 | 12:00 AM | A | (6.) | Dnyapro Mogilev (11.) | ? | 3.650 | 0:2 | |
14 | Fri Jul 5, 2019 | 5:45 PM | H | (4.) | BATE Borisov (2.) | 3-5-2 | 4.500 | 1:2 | |
15 | Sun Jul 14, 2019 | 7:45 PM | A | (5.) | Dynamo Brest (1.) | ? | 10.169 | 1:2 | |
16 | Wed Oct 30, 2019 | 1:00 PM | A | (4.) | Slavia (10.) | 4-2-3-1 | 1.300 | 1:1 | |
17 | Sun Aug 11, 2019 | 7:45 PM | H | (4.) | FK Minsk (12.) | ? | 1.500 | 3:2 | |
18 | Sun Aug 18, 2019 | 12:00 AM | A | (4.) | Gorodeya (7.) | ? | 1.550 | 3:1 | |
19 | Sun Aug 25, 2019 | 3:00 PM | H | (5.) | Torpedo Minsk (16.) | ? | 3:0 | ||
20 | Sun Sep 1, 2019 | 3:00 PM | A | (4.) | Neman Grodno (10.) | ? | 1.500 | 0:1 | |
21 | Sun Sep 15, 2019 | 6:00 PM | H | (4.) | FK Slutsk (8.) | ? | 2.200 | 2:1 | |
22 | Sun Sep 22, 2019 | 4:00 PM | A | (4.) | Gomel (13.) | ? | 3.200 | 0:1 | |
23 | Sun Sep 29, 2019 | 6:00 PM | H | (4.) | Soligorsk (2.) | ? | 6.354 | 1:1 | |
24 | Sun Oct 6, 2019 | 1:00 PM | A | (4.) | Isloch (6.) | ? | 700 | 1:1 | |
25 | Sat Oct 19, 2019 | 5:00 PM | H | (4.) | Vitebsk (9.) | ? | 2.049 | 0:2 | |
26 | Sat Oct 26, 2019 | 12:00 PM | A | (4.) | Energetik-BGU (14.) | ? | 800 | 3:3 | |
27 | Sun Nov 3, 2019 | 12:00 PM | A | (4.) | Torpedo Zhodino (6.) | ? | 1.690 | 4:0 | |
28 | Fri Nov 8, 2019 | 12:00 AM | H | (4.) | Dnyapro Mogilev (12.) | ? | 1.400 | 3:0 | |
29 | Sat Nov 23, 2019 | 12:00 AM | A | (4.) | BATE Borisov (2.) | ? | 5.512 | 3:0 | |
30 | Sat Nov 30, 2019 | 12:00 AM | H | (4.) | Dynamo Brest (1.) | ? | 5.583 | 1:3 |
Belarusian Cup
Matchday | Date | Time | Venue | Ranking | Opponent | System of play | Attendance | Result | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Third Round | Sat Jul 28, 2018 | 12:00 AM | A | Energetik-BGATU | ? | 650 | 0:7 | ||
Round of 16 | Sun Aug 12, 2018 | 6:30 PM | H | FK Minsk | 3-4-3 | 1.860 | 2:0 | ||
Quarter-Finals 1st leg | Sun Mar 10, 2019 | 2:00 PM | H | FK Slutsk | 4-1-4-1 | 1.300 | 2:0 | ||
Quarter-Finals 2nd leg | Fri Mar 15, 2019 | 11:00 AM | A | FK Slutsk | 4-2-3-1 | 450 | 1:0 | ||
Semi-Finals 1st Leg | Wed Apr 10, 2019 | 6:45 PM | A | Vitebsk | 4-2-3-1 | 5.150 | 1:0 | ||
Semi-Finals 2nd Leg | Tue Apr 30, 2019 | 4:45 PM | H | Vitebsk | 4-3-3 Attacking | 2.700 | 0:0 |
Table section Vysheyshaya Liga 2019
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Brest | 30 | 48 | 75 | |
2 | BATE Borisov | 30 | 40 | 70 | |
3 | Soligorsk | 30 | 38 | 65 | |
4 | Dinamo Minsk | 30 | 4 | 50 | |
5 | Isloch | 30 | 6 | 47 | |
6 | Torpedo Zhodino | 30 | 5 | 45 | |
7 | Gorodeya | 30 | 2 | 44 |